18 Mart 2009 Çarşamba

Sulukule bugün Hürriyet Gazetesi'ne Manşet olduhttp://www.hurriyet.com.tr/gundem/11232807.asp?gid=229

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=926779&Date=18.03.2009&CategoryID=77

İşte Sulukule’nin rantsal dönüşümü 18 Mart 2009

Ali DAĞLAR

AKP’li Fatih Belediyesi’nin Sulukule’de kentsel dönüşüm çerçevesinde kamulaştırma ve yıkım kararı alınması sonrası, iki mahalledeki konutların yüzde 50’si el değiştirdi. ’Romanlar’ borçlandırılıp TOKİ’nin yaptığı dairelere taşınırken, başkan danışmanı ve bazı aracılar, değerleri katlanacak daireleri, belediyenin gösterdiği emsal fiyatın biraz üzerinden, üçüncü kişiler adına toplamaya başladı.
UNESCO’nun bölgeye heyet gönderip, "Proje bu şekliyle devam ederse, İstanbul, Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılabilir" açıklaması yaptığı Sulukule’de, başta hakkında dava açılan Deniz Feneri noteri İsmet Büyükkılıç olmak üzere bir milletvekilinin oğlu, AKP’li meclis üyeleri ve tarikat lideri Mahmut Hoca’nın konut aldığı ortaya çıktı.
AKP’liler ve Mahmut Hoca’nın, proje dahilindeki konutları ilk sahiplerinin istimlak korkusuyla elden çıkardıkları dönemde, 2007 ve 2008 yıllarında satın alıp, belediye ile sözleşme imzaladıkları anlaşıldı.
Sabık İstanbul 10. Noteri Büyükkılıç’ın da iki konutu, hakkında suçlamalar ayyuka çıktığı dönemde, Temmuz-Ağustos 2008 tarihlerinde satın aldığı, basına yansıyan mal beyanında bu konutların görünmediği ortaya çıktı.

İki koca mahallenin yarısı el değiştirdi

Sulukule’de İBB, Fatih Belediyesi ve TOKİ’nin ortak yürüttüğü Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Kentsel Yenileme Projesi’ne göre geleneksel Türk mimarisine uygun, 45’i dükkan, 665 konut inşa edilecek. Sulukule olarak bilinen iki mahalledeki konutların yüzde 50’sinin, Fatih Belediye Başkan danışmanı olarak kentsel yenileme alanlarındaki istimlak çalışmalarını yürüten Mustafa Çiftçi ve bazı aracıların devreye girmesiyle el değiştirdiği bildirildi.
Belediyenin Sulukule’ye ilgisi, 2004 yerel seçimlerinin ardından başladı. Belediye görevlileri, Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde kentsel dönüşüm çerçevesinde kamulaştırma ve yıkım yapılacağı bilgisini yayarak tespitler yapmaya başladı.

Sivil toplum örgütleri dört ayrı dava açtı

Ardından Fatih Belediye Başkan danışmanı Mustafa Çiftçi ve bazı aracılar devreye girerek, aralarında 300 yıllık Osmanlı tapularının sahiplerinin de bulunduğu Romanlardan ellerindeki gayrimenkulleri belediye ve üçüncü kişiler adına almaya başladı. Fatih Belediyesi mevcut evlerin metrekaresine 500 lira bedel biçip üstelik bu ödemeyi de 5 yıla yayınca, üçüncü kişiler verilen fiyatın biraz üstünde gayrimenkulleri toplamaya 3 yıl boyunca devam etti.
Kirada oturan Romanlar Taşoluk’taki TOKİ konutlarına borçlandırılarak yerleştirildi, ardından Sulukule’de halen süren yıkımlar başladı. Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Kentsel Yenileme Projesi çerçevesinde TOKİ’nin 665 konut inşa edeceği açıklandı. Bu süreçte Roman vatandaşlardan ev ve arsa alanlar Sulukule 1. etapta yer alan 339 konut için sözleşmeler imzaladı. Sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı projeyle ilgili Fatih Belediyesi’nde CHP grubu ve bazı AKP’li meclis üyeleri, "rantsal dönüşüm var" itirazında bulundu. Projenin iptali için İstabul Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası ve bir sivil toplum örgütü tarafından 4 ayrı dava açıldı.

Ret oyu verenler disiplinde uyarıldı

AKP’li meclis üyeleri Sibel Musaoğlu, Cemal Merdan, Kadir Özdemir projeye ret oyu verince grup kararına aykırı davranmaktan disipline verilip uyarıldı.
AKP’ Fatih kurucu üyesi Recep Karaoğlu Sulukule 1. etaptan açık adıyla konut alınca "etik değil" denilerek ihraç edilmek istendi, istifa etti. Karaoğlu istifa mektubunda, her vatandaş gibi mülk edinme hakkı bulunduğunu belirterek, istifa için baskı yapan AKP Fatih ilçe başkanı ile Sulukule projesinde yer aldığını öne sürdüğü partilileri de aynı şekilde istifaya çağırdı.

’Onlar cahil, siz kurnazsınız’

GEÇEN ay AKP’den istifa eden Fatih Belediye meclis üyesi Yakup Karoğlu, meclis tutanaklarına da geçen konuşmasında Sulukule projesiyle ilgili şunları söyledi: "Fatih’te pek çok proje baştan sona gizli yapıldı. Sulukule bunlardan biri. Hiçbirimizin haberi olmadı. Belediye başkanı Sulukule ile ilgili bir sunum yaptı; işte yüzde 1’i çalgıcı, zurnacı, yüzde 47’si ilkokul mezunu bile değil dediler. Cahil insanlar demek istiyor. Doğrudur o insanlar sizin nezrinizde cahil ama siz de çok kurnazsınız. Kentsel dönüşümün seyrine baktığımızda, bölgedeki hak sahiplerinin yüzde 50’si el değiştirmiş, Sulukule rant kapısı olmuştur. Endişem şu; yarın oralarda meskenler yapılacak, kimler oturacak, beddualar alacığız. Başkaları da diyecek ki ’falan şahıs da bakın orada oturuyor, Allah belasını versin’ diyecek."

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11232808.asp?gid=0&srid=0&oid=0&l=1

Romanlar: Evleri aldılar projeyi göstermediler 18 Mart 2009

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Sulukule 2005’te 5366 sayılı yasa ile kentsel yenileme alanı ilan edildi. Mahalleli bu durumu gazetelerden öğrendi. Haziran 2006’da derneğimizi kurduk. Aynı günlerde mahalleliyi 12’şerli gruplar halinde belediyeye çağırdılar. Bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini, istimlak ve yıkım yapılacağını söylediler. Projeyi anlatan olmadı. Dernek olarak randevu istedik, projeyi sorduk.

Baskı yapıldı

Bize, ’Buraları yıkacağız, sizin için güzel konutlar yapacağız’ dediler. Bir cümle endişe yarattı; ’Evinizin önündeki dikili ağacın bile parasını vereceğiz’ dediler. Bizi buradan çıkaracaklarını düşünmeye başladık, bugün haklı çıktık. 500 lira metrekare kamulaştırma bedeli belirlediler. Dışarıdan insanlar gelip metrekareye 1500-2000 lira teklif etti. Vatandaşlarımız istimlak ve ucuza gidecek korkusuyla evlerini satmaya başladı. Bize baskı yapıldı, ’Evinizi istimlak eder, paranızı bankaya yatırırız, kime şikayet ederseniz edin’ denildi. TOKİ, İBB ve Fatih Belediyesi bizden habersiz 2 Kasım 2007’de protokol imzaladı. Belediye çalışanları buraya doldurulup, mahalle sakiniymiş gibi açıklama yapıldı. Sulukule’de hiç kimse bu projeyi görmedi."

Sulukule’nin yeni sakinleri

BÖLGEDE emlak toplayan bazı isimler, aldıkları ve alım tarihleri şöyle:
AKP Kayseri milletvekili Yaşar Karayel’in oğlu İsmail Emrah Karayel, TMSF’de avukat, 07.02.2007, 289.42 metrekare arsa.
İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç 2 konut, 22 Eylül 2008.
Mahmut Ustaosmanoğlu’na 2 konut da eşi Müşerref Ustaosmanoğlu adına, 2 Şubat 2007, (Geçen yıl Beykoz Çavuşbaşı’nda yine eşi adına iki villa alarak gündeme gelmişti).
AKP Fatih kurucu üyesi avukat Recep Karaoğlu, 1 Ağustos 2007.
AKP Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Derviş Kahraman, 6 Şubat 2007
AKP Güngören Belediye Meclis üyesi İrfan Seçen, 29 Aralık 2006.
AKP Fatih ilçe eski yönetim kurulu üyesi, il komisyon üyesi, MÜSİAD üyesi Kenan Atalay, abisi İhsan, yakınları Fatih 26 Aralık 2006, Ömer Atalay 11 Aralık 2007.
AKP Gazi Osmanpaşa Belediye meclis üyesi Yusuf Görgün, 27 Aralık 2006.
İBB Çevre Koruma Dairesi eski başkanı AKP Küçükçekmece belediye başkan aday adayı Faruk Anılsın 9 Şubat 2007
İSKİ Su İnşaat Dairesi Başkanı Hazım Öztorun, 2 Nisan 2008
İSKİ Dış Satın Alma Şube Müdürü Vesim Yılmaz, 11 Nisan 2008
AKP İstanbul eski il yönetim kurulu üyesi Ahmet Müfit Cengiz, 20 Ocak 2007
İBB eski emlak ve istimlak müdürü, AKP Beykoz Bld. Bşk. aday adayı Mevlüt Karataş, 30.08.2008