17 Temmuz 2008 Perşembe

Sulukuleli Kiracılar Soruyor: Neden Hak Sahibi Yapılmadık?


Ev edinme hakkı sahibi olmak isteyen 200 aileden 70 tanesinin dilekçeleri belediye’ye sunuldu. 70 dilekçe sahibi yanlarında eşleri, çocukları,kayınvalideleri, gelinleri, anneleri, babaları olmak üzere ile belediye meclis odasına kabul edildiler. Basın ve Sulukule Platformu gönüllülerinin eşliğinde dilekçelerini belediye yetkililerine sundular.Sorularını sordular.

SULUKULELİ KİRACILAR OLARAK SORUYORUZ: “NEDEN HAK SAHİBİ YAPILMADIK?”

Bizler, Neslişah ve Hatice Sultan Mahallelerinde ikamet eden kiracılarız. Kimimiz burada doğduk büyüdük; hatta ninelerimizin, dedelerimizin mezarı Edirnekapı’da. Kimimiz senelerdir bu mahallelerde yaşıyoruz; çocuklarımız Hattat Rakım, Akşemsettin, Neslişah İlkokullarında eğitim görüyor. Genel ve yerel seçimlerde yine burada oy kullandık. Nüfus ve ikametgah kayıtlarımız burada.
Semtimizde Fatih Belediyesi tarafından “Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında bir kısım kiracıya konut hak sahipliği tanındı, ama bizler dışarda bırakıldık. Bugüne kadar Fatih Belediyesi yetkililerine sorduğumuz sorulara cevap verilmedi. Neden hak sahibi olmadığımızı bilmiyoruz.
Bu nedenle Bilgi Edinme Kanunu’nu uyarınca Belediye’ye dilekçelerimizle müracaat etmeye karar verdik. Fatih Belediyesi yetkililerinden neden hak sahibi yapılmadığımızın cevabını en kısa zamanda bekliyoruz.
Hak Sahibi Yapılmayan Kiracı Aileler